فروشگاه زنجیره ای پیگلی ویگلی (Piggly Wiggly) از پیشگامان صنعت خرده فروشی مدرن

افتتاح اولین شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخفیفی ویوان
افتتاح اولین شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخفیفی ویوان
خرداد ۲۷, ۱۳۹۸
والمارت بزرگ‌ترین خرده‌فروشی دنیا با استفاده از تکنولوژی بینایی ماشین از سرقت‌های احتمالی در بیش از هزار فروشگاه خود جلوگیری می‌کند.
والمارت با استفاده از فناوری جدید هوش بینایی خود ، 1000 فروشگاه را رصد می کند​
تیر ۳, ۱۳۹۸
فروشگاه زنجیره ای پیگلی ویگلی (Piggly Wiggly) از پیشگامان صنعت خرده فروشی مدرن

فروشگاه زنجیره ای پیگلی ویگلی (Piggly Wiggly) از پیشگامان صنعت خرده فروشی مدرن

زمان مطالعه: 6 دقیقه

پیگلی ویگلی {1} یک سوپرمارکت زنجیره ای آمریکایی است که در ایالت های جنوب و غرب میانه آمریکا و تحت عنوان شرکت پیگلی ویگلی با مسئولیت محدود وابسته به شرکت سی اند اس هول سیلز گروسرز {2} فعالیت می کند . اولین فروشگاه اوت لت خود را در سال 1916 در شهر ممفیس ایالت تنسی  افتتاح کرد و به عنوان اولین فروشگاه خواروبار خود خدمت {3} و ایجادکننده ویژگی های مختلف سوپرمارکت های شناخته شده همچون پایانه های فروش ، علامت های اختصاصی قیمت اقلام و چرخ دستی های خرید شناخته شده است . دفترمرکزی فعلی شرکت در کین نیوهمپشایر است  . {4} بیش از 600 فروشگاه مستقل متعلق به پیگلی ویگلی در 17 ایالت عمدتاً در شهرهای کوچکتر و شهرستانها فعالیت می کنند .

پیگلی ویگلی اولین فروشگاه خواروبار خود خدمت واقعی بود . در تاریخ 6 سپتامبر 1916 در خیابان جفرسون ممفیس تنسی توسط کلارنس ساندرز {5} تاسیس گردید ( هر چند به علت تاخیر در ساخت و ساز پنچ روز بعد افتتاح شد ) . یک نسخه از فروشگاه اصلی در موزه و افلاک نمای کاخ صورتی ممفیس {6} ساخته شد ، عمارتی که به عنوان محل اقامت شخصی ساندرز ساخته شد که بعدها به شهرداری فروخته شد .

تاریخچه

اولین فروشگاه پیگلی ویگلی در ممفیس تنسی

در زمان تاسیس ، فروشگاه های خواروبار به مشتری هایشان اجازه نمی دادند تا کالاهای خودشان را جمع آوری کنند . به جای آن ، مشتری لیستی از اقلام درخواستی را به یک کارمند داده تا آنها را از سطح فروشگاه جمع آوری کند . این امر باعث افزایش هزینه ها و در نتیجه افزایش قیمت ها می شد . پیگلی ویگلی با این نوآوری معروف شد که به مشتریان اجازه می دهد خودشان به سطح فروشگاه رفته و کالاهای مورد نیازشان را جمع آوری کنند و بدین ترتیب هزینه ها کاهش یافته و نتیجتاً قیمتها نیز کاهش یافت . زیان های بیشتر ناشی از دزدبری فروشگاه از طریق سود حاصل از  افزایش انگیزه خرید جبران می شد . دیگران نیز در ابتدا این قالب را تجربه کردند که بدواً به عنوان گروسه تریا {7} نامیده میشد و برای مردم یادآور کافه تریا یک ایده خود خدمت نسبتاً جدید دیگر بود .

شرکت پیگلی ویگلی قالب خود خدمت را حفظ نموده و برای صدها خرده فروش موادغذایی برای بهره برداری از فروشگاه خود مجوز حق امتیاز {8} صادر نمود . مفهوم فروشگاه خود سرویس گیرنده توسط ساندرز در سال 1917 ثبت قانونی گردید . مشتریان پیگلی ویگلی از طریق یک نرده گردان وارد فروشگاه شده و بین چهار راهرو فروشگاه قدم زده تا بتوانند 605 قلم کالای بسته بندی شده و سازماندهی یافته در بخش های فروشگاه را مشاهده نمایند . مشتریان کالاها را انتخاب نموده و در مسیر پر پیج و خمی به سمت صندوقها هدایت می شدند . به سرعت بسته بندی و شناسایی نشان تجاری برای شرکت ها و مصرف کنندگان به امر مهمی تبدیل شد .

پیگلی ویگلی اولین شرکتی بود که :

پایانه های بازرسی فروش را ارائه کرد .

علائم قیمت هر قلم کالا را در فروشگاه قرارداد .

چرخ های خرید را برای مشتریان ارائه کرد که از سال 1937 در اوکلاهاما این امر آغاز شد .

دادن قدرت خرید بیشتر به خریداران با استفاده از خرده فروشی با حاشیه سود پایین

ارائه خط کاملی از نشان های تجاری ملی تبلیغ شده

استفاده از یخچال برای تازه تر نگهداشتن مواد غذایی

استفاده از روپوش های کارکنان برای مدیریت نظافت و بهداشت بهتر مواد غذایی

طراحی و استفاده از ابزار و تجهیزات ثبت شده در کل فروشگاه

ارائه حق امتیاز به فروشگاه های مستقل مواد غذایی و عملیات تحت روش خود خدمت خرید خواروبار

موفقیت پیگلی ویگلی شگفت انگیز بود به طوریکه دیگر فروشگاه های مواد غذایی مستقل و زنجیره ای در دهه های 1920 و 1930 به خود خدمت تبدیل شدند . این شرکت در اوج خود در سال 1932 دارای 2660 فروشگاه شده و فروش سالانه بیش از 180 میلیون دلار را کسب نمود . در نوامبر سال 1922، ساندرز سعی کرد تا میزان قابل توجهی از سهام را در اختیار سهامداران قرار دهد ، قیمت هر سهم را از 40 به 120 افزایش داد و با اینکار به میلیون ها دلار سود برسد . روسای بورس سهام این نتیجه را حاصل کردند که در پیگلی ویگلی زاویه انحرافی ایجاد شده و سهام را از تابلو بورس برداشتند و در نهایت ساندرز را مجبور به بازگرداندن سرمایه به  بانک هایی کرد که موقعیت مالی خود را از آنها تامین کرده بود . مشهور است که ساندرز در این بازگشت دارایی 9 میلیون دلار از دست داده است.

پس از این حوادث، این شرکت به واحدهای استراتژیک تقسیم شد و به زنجیره های مواد غذایی منطقه ای از جمله کروگر {9}، سیف وی {10}، شرکت ملی چای {11} و کلونیال {12} فروخته شد. در سال 1935، تمام 179 فروشگاه پیگلی ویگلی کانادا نیز به سیف وی کانادا فروخته شد که در سال 2013 با سابیز  {13} ادغام شد.

پس از  ازدست دادن کنترل پیگلی ویگلی ، ساندرز ارتباطات بیشتری با این شرکت نداشت ، گرچه علاقه مند به مفهوم خرید خودکار بود ، که ابتدا با فروشگاه کیدوزل  {14} آزمایش کرد و توجه بسیاری را در جامعه برانگیخت اگرچه خرابی های مکانیکی در نهایت موجب تعطیلی فروشگاه شد .  تا زمان درگذشتش در سال 1953 ساندرز در حال انجام برنامه های دیگری برای توسعه سیستم فروشگاه خودکار به نام فود الکتریک بود اما فروشگاه که قرار بود دو بلوک بعد از اولین فروشگاه پیگلی ویگلی باز شود هیچوقت افتتاح نشد .

به گفته جان بروک {15}  ، پیگلی ویگلی با تغییر شدید ساختار شرکت شکوفا شده و در دهه 1960 صدها فروشگاه تحت قرارداد حق امتیاز با شرکت پیگلی ویگلی از جکسونویل فلوریدا {16} اداره می شد .

نام با توجه به وب سایت پیگلی ویگلی ، ساندرز مخالف توضیح مبدأ نام شرکت بود . دو نظریه وجود دارد : یک داستان می گوید که در حالی که وی با قطار سفر می کرد ، از پنجره بیرون را نگاه می کرد و چند خوک کوچک را دید که تلاش می کردند از زیر نرده وارد حیاط شوند و این موجب شد که او به این قافیه فکر کند . یک بار شخصی از او پرسید که چرا او چنین نام غیر معمولی را برای سازمان خود انتخاب کرده است  و او پاسخ داد : ” مردم این سوال را زیاد می پرسند .

شرکت در حال حاضر عمده فروشی مواد غذایی مالون اند هاید {17} در سال 1982 پیگلی ویگلی را خریدند . مالون اند هاید نیز در سال 1988 توسط شرکت فلمینگ {18} خریداری شد . فلمینگ در سال 2003 اعلام ورشکستگی کرد و عمده فروشی مواد غذایی سی اند اس بیشتر این کسب و کار از جمله پیگلی ویگلی را خریداری کرد .

  در حال حاضر بیش از 600 فروشگاه مستقل متعلق به شرکت و تحت حق امتیاز در 17 ایالت وجود دارد . دفتر مرکزی شرکت در شهر کین ایالت نیوهمپشایر است . بعضی از فروشگاه ها قالب شرکت تعاونی خرده فروشی ایجاد کرده اند تا عملیات توزیع را مدیریت نمایند در حالیکه از نام پیگلی ویگلی استفاده می کنند مانند شرکت های توزیعی پیگلی ویگلی آلباما و پیگلی ویگلی غرب میانه . فروشگاه های پیگلی ویگلی عمدتاً در شهرهای متوسط و اندازه کوچکتر یافت می شوند و در بسیاری جوامع روستایی تثبیت شده اند . در برخی از شهرهای بزرگتر  و مناطق شهری درون قلمرو شرکت ( به ویژه در مناطق رو به رشد سریعتر ) زنجیره های مواد غذایی ملی رقابتی ، سوپرمارکت های بزرگتری را با انواع و اقسام بیشتری از پیگلی ویگلی ساخته اند و مشتریانی با کیفیت بالا را هدف قرار داده اند . در پاسخ ، پیگلی ویگلی یک برنامه عضویت تخفیف کارت وفاداری {19} شبیه به بسیاری از تجارت های ملی دیگر را توسعه داده است .

1 ) Piggly Wiggly

2 ) C&S Wholesale Grocers

3 ) self-service

4 ) Keene, New Hampshire

5 ) Clarence Saunders

6 ) Pink Palace Museum and Planetarium

7 ) groceteria

8 ) franchises

9 ) Kroger

10 ) Safeway

11 ) National Tea

12 ) Colonial

13 ) Sobeys 

14 ) Keedoozle 

15 ) John Brooks

16 ) Jacksonville, Florida

17 ) Malone & Hyde

18 ) Fleming Companies

19 ) loyalty card

منابع :

www.pigglywiggly.com

www.wikipedia.org

5/5 ( 2 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *