هر آنچه که باید از سازمان خرده فروشی بدانیم

تعریف واژه خرده فروشی
تعریف واژه خرده فروشی
تیر ۲۲, ۱۳۹۸
تعریف پدیده ای بنام آمیخته ی خرده فروشی
تعریف پدیده ای بنام آمیخته ی خرده فروشی
تیر ۲۶, ۱۳۹۸

هر آنچه که باید از سازمان خرده فروشی بدانیم

زمان مطالعه: 6 دقیقه

سازمان خرده فروشی سازمانی است که برای گردش روان ارتباطات طراحی شده است تا یک ساختار سلسله مراتبی برای محول کردن اختیارات و مسئولیت ها ایجاد شود که از لحاظ راهبردی منطبق بر ماموریت ، چشم انداز و ارزش های سازمان باشد تا بهره وری و ارزش مشتری افزایش پیدا کند و منافع سهامداران تامین شود .

با توجه به تعریف بالا ، می توان چنین نتیجه گرفت که سازمان خرده فروشی از یک ساختار سلسله مراتبی تشکیل شده است تا محول کردن و گردش وروان ارتباطات از پایین به بالا و بر عکس آن میسر شود . همچنین این ساختار ماموریت و چشم انداز سازمان شرکت را تکمیل می کند .

هر تولید کننده ای باید نیروی انسانی ، ماشین آلات و پول را مدیریت کند ، به همین طریق هر خرده فروشی باید به نیروی انسانی ، کالا و سرمایه توجه داشته باشد . خرده فروش باید از محل مناسبی برخوردار باشد تا بتواند کالا را در زمان و مکان درست و به قیمت مناسب عرضه کند . بدین منظور مدیریت افراد یا منابع انسانی در خرده فروشی ، مساله ی مهمی است . مدیر خرده فروشی برای نیل به اهداف و آرمان های تعریف شده ی مدیریت ، باید توانایی ، برنامه ریزی ، سازماندهی ، رهبری ، نظارت و تامین کارکنان را داشته باشد .

سازمان خرده فروشی

اصول سازمانی

سازمان ها می توانند از طریق دسته بندی موثر نیروی کار ، هماهنگی و تخصص گرایی ، از مدیریت مناسبی بهره مند شوند . سازمان ها فقط یک هدف دارند که آن نیل به آرمانی مطلوب است . در هر سازمانی برآورده کردن نیازهای مشتری به شکل سود آور ، آرمان اصلی است . برای نیل به این آرمان ، باید در محیط سازمان اصول مدیریتی به کار گرفته شود تا گردش نظام مند فعالیت ایجاد شود .

فلسفه ی سازمان ، ساختار و خط مشی

سازمان بر مبنای اصوی مشخصی ایجاد می شوند که فلسفه ی انجام کسب و کار را بازتاب می کنند . فلسفه ی عملیاتی ، چشم انداز کلی از علت شکل گیری سازمان و چگونگی برنامه ریزی آن برای دوام و رشد را به دست می دهد . اعلامیه های فلسفه ی سازمان در خط مشی ترکیب می شوند تا کارمندان پیش از تصمیم گیری از آنها به عنوان راهنما استفاده کنند . سپس این فلسفه به اطلاع مشتریان ، دولت ، تامین کنندگان و هر شخص دیگری که با سازمان در تعامل است ، رسانده می شود . سرانجام این فلسفه ی سازمانی برای بر آورده کردن نیازهای مختلف مصرف کنندگان به ساختار های سازمانی مبدل می شوند .

تفویض اختیارات

تفویض اختیارات به معنی واگذاری اختیارات و مسئولیت ها از طرف مقام مافوق به زیر دستان است . در مقابل تفویض اختیار مسئولیت پذیر و پاسخگو باشند . از طرف دیگر سازمان باید نسبت به ویژگی های عمومی شرایط تفویض اختیار مانند شرایط جغرافیایی ، محصول ومشتریان اشتراکات را رعایت تا همگونی و همسانی سازمانی حاصل آید .

تخصص کاری

سازمان های خرده فروش ابتدا به عنوان شرکت های دارای مالکیت واحد فعالیت خود را آغاز کردند . شخص مالک شخصاًتمام وظایف از عرضه ی کالا گرفته تا مدیریت مشتریان و مدیریت زنجیره ی تامین را انجام می داد . با این حال ، همزمان با رشد سازمان ها جنبه های کار کردی نیز رشد کردند. در نتیجه سازمان ها به فعالیت های دسته بندی شدند و در کارکردهای خاص تخصص پیدا کردند . برای مثال اکنون وال مارت در مدیریت زنجیره ی تامین تخصص پیدا کرده است .

تخصص در محصول

وقتی خرده فروشان در کارکردهای خود متخصص می شوند ، جنبه ی بعدی که مورد ملاحظه قرار می دهند ، تخصص در محصول است که به شکل بخش ها یا محصولات نمود پیدا می کند . برای مثال وست ساید با استفاده ی بیشتر از بر چسب های اختصاصی به جای برندهای ملی ، تخصص در محصول را به دست آورده است .

تخصص در مشتری

مهم ترین بخش خرده فروشی ، دریافت کنندگان خدمات یا همان مشتریان هستند . اگر مشتریان از کالا ها یا خدمات خاصی راضی نباشند ، در این صورت خرده فروشان مجبور می شوند طبق سلیقه ی مشتریان محصولات خود را اصلاح یا محصولات جدیدی معرفی کنند . خرده فروشان در تلاش هستند از طریق هدف قرار دادن مشتریانی که بیشتر پذیرنده ی محصولات ارائه شده هستند ، موفقیت کالاها و خدمات خود را افزایش دهند . برای مثال برند آرمانی مشتریان خاصی را هدف قرار داده است .

گروه بندی براساس شیوه ی زندگی

گروه بندی بر اساس شیوه ی زندگی ، کم وبیش در فروشگاه ها ی بزرگ بیش از سایر انواع فروشگاه ها اتفاق می افتد . این فروشگاه ها در دسته ی خاصی از محصولات یا بخش معینی ، گروه بندی خاصی را ایجاد می کنند . برای مثال زیور آلات در بخش پوشاک زنانه فروخته می شود .

تخصص جغرافیایی

بعضی از خرده فروشان ، فروشگاه ها یا محصولات خود را برای بازار خاصی تدارک می بینند و نه برای کل کشور . آنها کل بازار را بر مبنای تخصصی جغرافیایی دسته بندی می کنند. برای مثال محصولات غیر گیاهی بسته به محل آن فروشگاه  ، در فروشگاه های خاصی در دسترس خواهند بود .

شعبه ی فروشگاهی

شعبه های فروشگاهی زمانی ایجاد می شوند که خرده فروش تصمیم می گیرد بازار خاصی را مد نظر قرار دهد . به طور طبیعی خرده فروشان این کار را به منظور تمرکز بر محلی خاص انجام می دهند و بنابراین با توجه به شعبه ی فروشگاهی ، کالاها را تولید و راهبردها را برنامه ریزی می کنند .

محدوده ی نظارت

هنگامی که ابعاد یک سازمان خرده فروشی توسعه می یابد ، مدیریت کارکنان برای سازمان مشکل می شود . محدوده ی نظارت باید با توجه به فروشگاه ، تعداد مدیران فروشگاه ، اینکه کارکنان به چه کسی گزارش می دهند ، در صورت سفارش های بیشتر چه کسی حق تصمیم گیری دارد و چه کسی فعالیت ها را هماهنگ می کند و غیره ، معین می شود . هر چه محدوده ی نظارت محدودتر باشد سلسله مراتب مورد نیاز برای هماهنگ کردن فعالیت ها بیشتر خواهد بود . بدین منظور قواعد شفاف و معینی وجود ندارد و هر خرده فروش می تواند محدوده ی نظارت خاص خود را داشتنه باشد .

وحدت فرماندهی

وحدت فرماندهی مبین آن است که هر کارمند زیر دست یا همکاران بخش خدمات مشتریان باید برای کاهش سطح آشفتگی هنگام هر گونه تصمیم گیری ، مدیر واحدی را کنار خود داشته باشد . اما عملی کردن این کار سخت تر از بیان کردن آن است . اگر این خط مشی اجرا شود ، وحدتی وجود خواهد داشت که چه در خرید و چه در پاسخ به سرپرست مورد تبعیت قرار می گیرد . این امر کار کارمندان زیر دست را نیز آسان می کند ، زیرا آنها فقط یک ما فوق خواهند داشت که از او فرمان می گیرند و به او نیز گزارش می دهند .

برخورد بین مدیر شعبه و کارکنان

این آن چیزی است که تعداد زیادی از خرده فروشان در هر قالب خرده فروشی هر روز با آن رو به رو می شوند . همیشه موقعیتی وجود دارد که در آن مدیر شعبه با کارکنان توافق ندارد .   

5/5 ( 3 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *