روشهای قیمت گذاری در خرده فروشی

تعریف برندینگ خرده فروشی
تعریف برندینگ خرده فروشی
مرداد ۲۰, ۱۳۹۸
تعریف ارتباطات خرده فروشی
تعریف ارتباطات خرده فروشی
مرداد ۲۶, ۱۳۹۸

روشهای قیمت گذاری در خرده فروشی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

ثابت کردن قیمت عمودی :

این کار شامل توافق بر سر ثابت کردن قیمت ها بین طرفیدر سطوح مختلف کانال بازاریابی یکسان است . این توافق ها معمولاً روی قیمت های خرده فروش پیشنهادی سازنده صورت می گیرند . امروزه خرده فروشان اجازه دارند کالاها را به قیمتی زیر قیمت خرده فروشی حداکثری بفروشند . اما اجازه ندارند کالاها رابیشتر از این قیمت به فروش برسانند ، زیرا این کار خلاف قانون است .

مثال : هل – وال مارت – پی اند جی

این کار شامل توافق هایی بین خرده فروشانی است که مستقیم با یکدیگر رقابت می کنند و قیمت های یکسانی دارند . قیمت گذاری افقی همیشه غیر قانونی است ، زیرا رقابت را از بین برده و اغلب هزینه را برای مشتری بالا می برد . این احتمال وجود دارد که اگر دو خرده فروش با یکدیگر متحد شوند و قیمت هایشان را پایین بیاورند ، خرده فروش سوم در همان محل فروش خود را از دست بدهد . مثال : تسکو در انگلیس

ثابت کردن قیمت افقی :

قیمت گذاری آمرانه :

یعنی برقراری قیمت های کالاها برای از بین بردن رقابت در بازار . این یک راهبرد قیمت گذاری است که در آن خرده فروشان بزرگ کالاها و خدمات را با قیمت بسیار پایینی عرضه می کنند ، با این هدف که رقابت را کاهش دهند و درنتیجه سبب می شوند خرده فروشان کوچک نتوانند فروش داشته باشند . اما خرده فروشان می توانند کالاهایی یکسان را با قیمت های مختلف در مکان های جغرافیایی متفاوت به فروش برسانند ، به شرط آنکه هزینه ی فروش یا تحویل فرق داشته باشد . در هند آژانس های دولتی مختلفی ، از طریق بخشنامه های قانونی و سیاسی ، تاثیر بالایی بر سطح قیمت ها اعمال می کنند .

قیمت گذاری با تخفیف :

در این حالت ،قیمت ها به عنوان ابزار اصلی برای برخورداری از مزیت رقابتی مورد استفاده قرار می گیرند ، به طوری که به بهترین نحو برای مشتریان مبتنی بر ارزش عمل می کنند . فروشگاه ، تصویری با جایگاهی پایین از خود به نمایش می گذارد و تجملات خرید کمتری عرضه می کند . سود پایین نگه داشته می شود تا مشتریان مبتنی بر قیمت مورد هدف قرار داده شوند . این الگو ، در فروش های حجم بالا و هزینه های عملیاتی پایین مفید است .

قیمت گذاری پایین روزانه :

خرده فروشان بزرگی مانند وال مارت و هوم دیپوت EDLP را رواج داده اند . این راهبرد شامل پیوسته پایین نگه داشتن قیمت های خرده فروشی زیر قیمت ذکر شده ی خرده فروشی سازنده ی کالاهاست . در این حالت ، کالاها با زیر قیمت عادی خود به فروش

 می رسند یا یک طرح تبلیغ فروش ارائه می شود . برای موفق بودن EDLP حجمی مورد نیاز است که فروشگاه ها بتوانند برسر قیمت با سازنده ها چانه بزنند .

مثال : مترو ، مک دونالد و غیره

قیمت گذاری بالا- پایین :

در این حالت ، خرده فروشان قیمت هایی را ارائه می دهند که گاهی بالاتر از رقیبشان است ، اما برای افزایش فروش ، تبلیغ

 می کنند . در پایان هر فصل ، یک حراج با دو هدف اساسی بر پا می شود ؛ اول اینکه کالاهایی که پیش از آن به فروش نرفته بودند  فروخته شوند ، دوم اینکه حراج فرصتی فراهم می کند تا بخش مورد هدف مختلفی به فروشگاه وارد شود . قیمت گذاری بالا – پایین  مورد استفاده ی فروشگاه هایی مانند لایف استایل قرار می گیرد .

مثال : سیرز در ایالات متحده و هرودز در انگلیس

قیمت گذاری با ضرر :

گاهی خرده فروشان ، محصولات خاص سریعی را با قیمتی پایین عرضه می کنند تا مشتریان را به فروشگاه جذب کنند . هنگامی که مشتریان وارد فروشگاه شدند ،می توان انها را قانع کرد که محصولات بیشتری بخرند تا سود کسب شود .

مثال : ویجای سیلز ، کارفور و غیره

قیمت گذاری گران :

قیمت گذاری گران یک راهبرد قیمت گذاری است که در آن خرده فروشی در ابتدا قیمت نسبتاً بالایی برای محصول یا خدمتی تعیین می کند و در طی زمان ، قیمت را پایین می آورد . این کار به خرده فروش امکان آن را می دهد که قبل از ایجاد رقابت و پایین آمدن قیمت ها در بازار ، سریعاً هزینه هایی را که متحمل شده است ، جبران کند .

قیمت گذاری نفوذی :

قیمت گذاری نفوذی ، یک شیوه ی قیمت گذاری است که در آن قیمت اولیه ورود به بازار مقداری پایینی دارد و اغلب پایین تر از قیمت نهایی بازار است . انتظار می رود که قیمت پایین اولیه ، پذیرش بازار را با در هم شکستن وفاداری های موجود به نام تجاری تامین کند . قیمت گذاری نفوذی بیشتر مربوط به هدف بازاریابی افزایش سهم بازار یا حجم بازار است تا به حداکثر رساندن سود کوتاه مدت .

مثال : بیگ بازار

قیمت گذاری زوج و فرد :

عبارت است از تعیین اعداد فرد برای قیمت پایین یا معامله ای خوب یا تعیین قیمت های زوج برای کالاهایی با کیفیت بهتر .

اعداد فرد مربوط به قیمت های پایین تر هستند و معمولاً مورد استفاده ی خرده فروشانی قرار می گیرند که کالاها را به قیمت بازار یا پایین تر از این قیمت به فروش می رسانند .

مثال : بازار لاته در کره

قیمت گذاری مرجع :

از چارچوب داوری مصرف کنندگان استفاده می کند که از طریق تجربه ی قبلی خرید محصول یا سطح بالاتری از جستجو اطلاعات بر قرار می شود .

قیمت گذاری پرستیژی :

راهبردی که درآن خرده فروش فرض می کند که مصرف کننده کالا ها و خدمات با قیمت پایین را خریداری نمی کند . این بر اساس ارتباط بین قیمت و کیفیت است . قیمت گذاری پرستیژی از قیمت های بالا برای انتقال تصویری دور از دسترس برای محصول استفاده می کند . این کار یعنی تعیین قیمتی بالا برای محصول در کل طول عمرش

مثال : تامی هیلفیگر ، لیوایز ، ریپلی ، جواهرات تیفانی و غیره

قیت گذاری روان شناختی :

قیمت گذاری روان شناختی ، روشی برای تعیین قیمت است که هدف از آن جذابیت داشتن برای مصرف کنندگان است . قیمت گذاری پرستیژی ، قیمت گذاری مرجع ، قیمت گذاری زوج و فرد همه انواع مختلفی از قیمت گذاری روان شناختی است

مثال : باتا و بازار بزرگ

قیمت گذاری چند واحدی :

خرده فروشان از قیمت گذاری چند واحدی برای تشویق فروش بیشتر و افزایش سود استفاده می کنند . سود کلی در یک حراج چند واحدی فدا می شود با صرفه جویی حاصل ار کاهش هزینه های فروش و جا به جایی ، بیش از میزان جبرانی است .

مثال : کوکاکولا و پپسی

قیمت گذاری دسته ای :

یعنی عرضه ی دو یا چند محصول یا خدمت با یک قیمت . قیمت گذاری دسته ای برای افزایش فروش برحسب واحد و نیز فروش بر حسب دلار از طریق جذب مشتریان زیاد به فروشگاه مورد استفاده قرار می گیرد .

مثال : محصولات اف ام جی سی .

قیمت گذاری با پیشد ستی:

قیمت گذاری با پیشدستی ، راهبردی است که شامل تعیین قیمت های پایین به منظور ممانعت از ورود افراد جدید احتمالی به بازار خرده فروشان می شود. به علاوه ،به طور ویژه مناسب بازارهایی است که در آنها خرده فروشان از مزیت بازاری برخوردار نیستند و ورود به بازار نسبتاً ساده است .

مثال : آیفون 3 جی و وال مارت در هند

قیمت گذاری انقراضی :

هدف کلی قیمت گذاری انقراضی ، حذف رقابت است و شامل تعیین قیمت های بسیار پایین در کوتاه مدت می شود تا رقابت کمتر شود یا افرادی که احتمالاً قصد ورود به بازار را دارند ، دفع شوند .

مثال : وال مارت و اسباب بازی های راس

قیمت گذاری ارزش درک شده :

این روشی است که در آن فروشنده ای تلاش می کند قیمت را در سطحی تعیین کند که خریداران هدف ،در نظر دارند . در صورتی که مقدار درک شده بالا باشد ، آنگاه خرده فروش می تواند قیمت بیشتری بابت محصول در نظر بگیرد .

مثال : آیکیا و بس بای

قیمت گذاری بر اساس تفاوت بین هزینه و قیمت کالا :

از قیمت گذاری هزینه گرا استفاده می کند که در آن ، خرده فروش قیمت ها را با افزودن هزینه های کالای تجاری به ازای هر واحد هزینه های خرده فروشی – عملیاتی و سود مطلوب تعیین می کند .

مثال : بر چسب های خصوصی تمام خرده فروشان بزرگ

پایین آوردن قیمت :

یعنی کاهش قیمت اصلی خرده فروشی یک کالای عرضه شده برای رقابت با قیمت پایین تر خرده فروشی دیگر ، نظارت بر موجودی بیش از حد کالا ، تخلیه ی کالاهای قبلی و افزایش تعداد مشتریان .

مثال : تارگت

نفوذ به بازار :

یک راهبرد قیمت گذاری که در آن خرده فروش در جستجوی دستیابی به در آمدهای بالا از طریق تعیین قیمت های پایین و فروش حجم واحد بالاست .

آینده ی راهبردهای قیمت گذاری در خرده فروشی

تمام تصمیمات مربوط به راهبرد در آینده مربوط به قیمت گذاری هستند . خرده فروشان مختلف از نظر قیمت گذاری ، سازگاری ایجاد می کنند ، چنان که یک فروشگاه بسیار بزرگ قیمت هایی پایین روزانه را انتخاب می کند یا خرده فروشی که در فروش کالایی خاص موفق است ، از قیمت گذاری آمرانه استفاده می کند و رقابت را از بین می برد . فروشگاه های اطرافشان حراج های تبلیغاتی بیشتری ارائه می دهند و محصولات را به صورت دسته ای عرضه می کند .

5/5 ( 1 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *